Čtvrtek, 30 března, 2023
aktualne

Síťka, tyčinka nebo sprej? Jak ochránit rostliny před obtěžujícím hmyzem

Připravte se už teď, aby vás jaro nezaskočilo svojí trochu nemilou stránkou. Při redukování negativních dopadů působení hmyzu v zahradě, ale i jeho neblahého vlivu na interiérovou vegetaci máte v první řadě na výběr mezi přímočarou chemií a bio zásahy. Do druhé podmnožiny patří i ověřené recepty babiček.

U komerčních insekticidů pro exteriérové ​​a interiérové ​​použití, i těch, které jsou vyvinuty v souladu se zásadami organického pěstování, si vždy pozorně přečtěte příbalový leták, striktně dodržujte pokyny (roční období, počasí, dávkování, ředění, zóna aplikace), používejte ochranné pomůcky ( pokud možno, tak alespoň brýle a rukavice) a dbejte na následnou očistu sebe i zahradní produkce, aby použití bylo bezpečné a účinek uspokojivý. Zmíněnou „lidovou“ alternativou jsou postřiky vyrobené zředěním tabákového nebo kopřivového záparu.

Odpuzují hmyz i obohacují půdu
Pokud se to neřečí vašemu vnitřnímu nastavení a pěstebním principům, rezolutní možností jsou práškové přípravky, respektive granulované insekticidy. Některé lze zapracovat do půdy, pozor však na potenciální průnik do spodní vody a povrchových toků. V současnosti již existují i ​​kombinované preparáty, které nejen redukují přítomnost hávedu, ale i hnoje zeminu, a to nad časový rámec jednoho kvartálu.

Sprej jako okamžitá odpověď na zamoření
Podobně fungují spreje a tyčinky proti hmyzu, primárně jsou však určeny k zákrokům u hrnkových rostlin. Aerosol poslouží jako okamžitá odpověď na zamoření například houfem mušek. Tyčinka se instaluje do bezprostřední blízkosti ohrožené nebo již napadené rostliny a také souběžně může obohacovat substrát. Nejběžnější je její uplatnění ve sklenících nebo zimních zahradách.

Pomoci se dá i mechanicky, a to zejména ovoci, zelenině a keříčkům, když přes celý záhon nebo jednotlivé rostliny, eventuálně dokonce plody či třásně protáhnete jemnou síťku. Propouští sluneční záření, ne však hmyz. Dbejte na důkladné upevnění k zemi nebo kmínku, větvičkám, stopkám. Je to pracná činnost, často však bývá jedinou zabírající prevencí a záchranou.

Lepkavé pasti a elektronické lapače
Na invazi červů, much a mšic spolehlivě, velkoplošně, nenáročně ak tomu levně platí i lepkavé pasti: kartonová tělesa napuštěná hmyz přitahující a zároveň fatálně lapající látkou. Dají se zavěsit na dřeviny i zapíchnout do podloží. Zrovna si zkontrolujte, zda výrobce garantuje účinnost a nerozpouštění se použitého preparátu při vysokých teplotách. Další možností jsou elektronické lapače předurčeny vzhledem k potřebě zdroje spíše do vnitřních prostor. Postavte je tam, kde nebudou představovat riziko pro vaše ratolesti a domácí zvířata.

pr článek

Další články autora