Čtvrtek, 30 března, 2023
aktualne

Když obraz potřebuje zalít: Zelení můžete oživit i stěny

Milujete květiny a zároveň jste příznivci netradičních dekorací? Zkuste oživit zdi v místnostech živými rostlinami.

Nejen, že to prospívá fyzickému i psychickému zdraví či zlepšení klimatu v interiéru, ale lze tím velmi kreativně dotvořit i vnitřní prostor každého domu či bytu.

Zelené stěny, živé či mechové obrazy nebo létající květináče mají své kouzlo v sofistikovaném ozvláštnění svého okolí. Dokáží zjemnit ostrost hran i drsnost hrubého materiálu, jako jsou beton či syrová cihla, a opticky vylepší snad každou stěnu. Vyniknou v paneláku i luxusní vile a všude přinesou příjemnou atmosféru klidu, harmonie a spojení s přírodou.

Zelené stěny, známé také jako vertikální zahrady, stylově obohatí vzhled interiéru. „Jde o nosnou konstrukci z voděodolného materiálu, na které jsou rozmístěny závěsné kontejnery se speciálně hydroponicky vypěstovanými rostlinami. V případě potřeby nahrazení některé z rostlin, ji lze snadno vyjmout bez narušení struktury zelené stěny a kořenového systému,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Alternativním řešením je vertikální konstrukce z palet, ve které je několik pater přihrádek, do kterých lze umístit květináče s rostlinami. Využít lze dlouhé květináče s kombinovanou výsadbou, ale i solitéry pro jeden květ. Zaujmou kvetoucí i nekvetoucí květiny, popínavé rostliny, bylinky, stále zelené drobné konifery, ale i různé typy bonsají či zakrslých palem.

Létající květináč dodá pokoji šmrnc
Klasické závěsné květináče s květinami jsou vždy zajímavým oživením interiéru. Dle dispozice dané místnosti si můžete vybrat z různých variant provedení. Velmi efektně působí zejména japonské kokedamy s menšími kulatými solitéry, které obsahují vždy jednu rostlinu buď drobnějšího vzrůstu, nebo s listy převislými přes okraje nádoby. Lze je zavěsit ze stropu nebo se nechat inspirovat přírodou a instalovat je na dekorativní větev.

K tomuto účelu je velmi pohodlné využití kokedamy, tedy oblého závěsného obalu na květináč z kokosového vlákna, zavěšené na provazech vázaných ve stylu makramé. Pro příznivce jednoduchosti a moderního stylu se nabízí vysazení různých skleněných baněk tak, aby byl patrný i substrát, a minimalistické provedení zavěšení.

„Další možností je zhotovení jednoduché rámové konstrukce, na kterou pomocí provazů zavěsíte jednotlivé květináče různých tvarů a velikostí ve vámi zvolených rozestupech i výškách od podlahy. Vznikne tak originální živá dekorace, která je nejen jednoduchá ke zhotovení, ale zároveň prostorem dodá svěží šmrnc. Závěsný způsob pěstování je vhodný jak pro květiny, tak pro bylinky, a vyžaduje pouze standardní péči,“ dodává odborník.

pr článek

Další články autora